Přečtěte si, co vás zajímá:
Zálohování
Archivace
Zálohování
- Znáte rozdíl mezi zálohováním a archivací?
- Určitě zálohujete svá data. Co když ale „padne“ celý server? Nebo vyhoří serverovna? I když existují zálohovaná data, trvá po takovémto neštěstí většinou několik dní, než uživatelé mohou zase pracovat.
- Životnost médií je omezená. Chcete např. archivovat rodinné digitální fotografie tak, aby se na ně mohly podívat ještě potomci Vašich pravnoučat? Víte, jak na to?
- Archivace může být Vaší zákonnou povinností, viz. Zákon o archivnictví a spisové službě.
- Zálohujete to nejdůležitější i někam mimo firmu nebo si kopie zálohy odnášíte domů? Děláte dobře!
- Máte hodně pracovníků s notebooky v terénu? I tato zařízení lze účinně a elegantně zálohovat přes internet! Dokonce lze takto zálohovat např. i fotografie z chytrých telefonů nebo tabletů.
Zálohování je ochrana proti chybě, ať už lidské nebo chybě techniky. Cílem zálohování je umožnit návrat k co „nejčerstvějším“ verzím ztracených dat.
U zálohování hraje největší roli čas…
Čas na zálohování (tzv. zálohovací okno) je čas, který má zálohovací systém k dispozici, aby provedl zálohu. Záloha většinou hodně zatěžuje a zpomaluje celý systém a někdy i vyžaduje vypnutí některých komponent, aby data byla konzistentní.
- Dnes je trendem zálohovat celé servery s tím, že systémy při obnově umožní z této zálohy vytáhnout konkrétní soubory nebo třeba jen několik e-mailů z poštovního serveru.
- Objem zálohovaných dat se za poslední roky zmnohonásobil a nezdá se, že by tento trend ustával. Proto i metody zálohování se mění.
Rozšíření a rychlost internetu spolu s rostoucí „inteligencí“ zálohovacích systémů umožňují i hodně velká data a dokonce celé servery zálohovat do vzdálené lokality přes internet. Pokud je délka případného výpadku pro Vás kritická, používají se různé metody replikace až do úrovně tzv. „disaster Recovery site“, tj. vlastně druhé (byť většinou méně výkonné) serverovny, kam se všechna data s minimálním zpožděním zrcadlí. Při výpadku produkčního systému je tak možno téměř okamžitě „nahodit“ záložní infrastrukturu.
- Zálohování přes internet se dnes nabízí i jako služba. Kromě nákladů je potřeba také zvážit, zda svá data svěříte někomu jinému.
Archivace
Archivace ukládá historická data s cílem umožnit v případě potřeby jejich zpřístupnění.
- Pro archivaci je důležité perfektně zpracovat metodiku, aby bylo jasné, co, kam a v jakých intervalem má být archivováno.
- Je potřeba definovat média, na která budou archivy ukládány. Ne všechna média mají dostatečnou životnost!
- Vytváření kopií archivů a jejich ukládání na oddělená místa je dobrou praxí.
- Často se kvůli operativní dostupnosti udržuje i kopie archivů přímo na rychlém diskovém poli úložišti přímo ve firemní infrastruktuře.
Můžete namítat:
Všechna svá data si denně kopíruji na flashku, a to každý den na jinou. Když mi zase chcípne počítač, tak si půjčím notebook od dcery a data mám na flashkách. Co víc potřebuji?
Nic. Jste šťastlivec.