Přečtěte si, co vás zajímá:
Bezpečná a pohodlná práce přes internet Cloudová řešeníLíbí se Vám řešení jako DropBox nebo Skydrive pro svoji jednoduchou dostupnost z libovolného zařízení? Chtěli byste mít podobný systém ve firmě?
Potřebujete s obchodními partnery spolupracovat na velkých souborech, které nelze posílat e-mailem?
Napadlo Vás někdy, že by např. s firemním AutoCADem nebo třeba účetnictvím bylo možné pracovat z libovolného počítače, připojeného k internetu anebo třeba i z tabletu popř. chytrého telefonu? A to aniž by na těchto zařízeních příslušný SW musel být nainstalován?
Bojíte se „otevřít“ firemní systém pro přístup zvenku? Nejste sami – a proto vznikla různá elegantní řešení této situace.
Existují řešení, která umožní, abyste svému obchodnímu partnerovi poslali e-mailem jednorázově vygenerovaný odkaz na složku, která obsahuje soubory např. společného projektu. Lze nastavit i životnost tohoto odkazu a dokonce jej lze ochránit heslem. To vše, aniž byste museli ve Vaši IT infrastruktuře pro obchodního partnera vytvářet uživatelské účty atd.
Pro přístup k firemním aplikacím přes internet z různých zařízení dnes existuje mnoho řešení, která se liší svou univerzálností, podporou klientských zařízení, komfortem práce, bezpečností a v neposlední řadě i cenou. Většina z těchto řešení umí zpřístupnit běžné aplikace, jako např. MS Office, firemní účetnictví nebo komplexní informační systém. Pouze některá řešení jsou však vhodná pro vzdálenou práci s graficky náročnými CAD a CAM aplikacemi.
Ohrožení, plynoucí z vyzrazení přihlašovacích údajů vyřeší tzv. „systém jednorázových hesel“. Uživatel je v tomto případě ověřen na základě jednorázově vygenerovaného, dočasně platného, hesla a PINu, který je trvalý. Bezpečnost tedy není narušena ani při např. odečtení jednorázově vygenerovaného hesla, ani při vyzrazení PINu. Pro úspěšné přihlášení je totiž potřeba znát oba tyto údaje, z nichž jeden má navíc velmi omezenou časovou platnost (většinou cca. 1 min). Podobný způsob zabezpečení znáte např. z internetového bankovnictví.
Když se vše kvalitně udělá, můžete mít ke všem firemním prostředků přístup z jedné přehledné WWW stránky, a to s dodržením všech bezpečnostních zásad.
Když si v práci nechám zapnutý počítač a na něm spuštěnou některou z mnoha služeb pro zpřístupnění počítače z internetu, tak je to to samé, ne? A navíc zadarmo!
Vámi popisované řešení je funkční, ale:
Pamatujete si firmu PVT? Měli obrovské výpočetní centrum v Pardubicích a jejich terminály využívali na poštách, ve střediscích kuponové privatizace atd. To byl jeden z prvních cloudů v Česku.
Chcete se oprostit od závislosti na jednotlivých počítačích a noteboocích, mít možnost pracovat s firemními daty a aplikacemi z kteréhokoli zařízení?
Je pro Vás přirozené, že Vaše firemní data jsou uložena u cizí společnosti nebo chcete mít vše „pěkně pod střechou“?
Chtěli byste mít firemní data a aplikace někde v bezpečí, protože Vaše firma je někde na samotě nebo na periferii a bojíte se nájezdu zlodějů?
Nelíbí se Vám, že firemní data se „potloukají“ po lokálních počítačích, noteboocích a není nad nimi kontrola?
Podělte se s námi o své potřeby a představy. Pomůžeme Vám najít vhodné řešení.
Privátní cloud. Všechna Vaše data i aplikace budou ve firemním „serverovišti“ a vy s nimi budete moci pracovat odkudkoli a s využitím mnoha zařízení. Pro bezpečný přístup k firemnímu cloudu můžete použít:
Veřejný cloud. Technicky stejná věc, jako privátní cloud. Technika je ovšem umístěna u cizí firmy (tzv. cloud providera) a vy si pronajímáte pouze jednotlivé služby (např. word, excel a 5GB úložného prostoru). Platí se většinou dle využití. Není to obecně nijak levné, ale zase neplatíte za to, co ne(s)potřebujete a nemusíte provozovat vlastní „serveroviště“. Pro začínající firmy může být lákadlem i minimální výše vstupních investic do IT infrastruktury.
Něco jednoduššího, co se třeba ani nejmenuje cloud? Existují i méně komplexní a přitom velmi funkční řešení, jako např. virtualizace desktopů, řešení na bázi vzdálených ploch a mnohá jiná. Volba závisí na konkrétních potřebách, provozovaných aplikacích a požadavcích na ekonomické parametry (návratnost, náklady na vlastnictví, trvanlivost atd.).
Když o těch cloudech slyším, připadá mi to nějak povědomé. Není to jen nový nátěr starého plotu?